28.04.2020

Drodzy Rodzice i Dzieciaki-Przedszkolaki!

Prosimy Rodziców o odczytanie proponowanych działań:
Celem zajęcia jest rozwijanie uzdolnień rytmiczno- muzycznych poprzez słuchanie muzyki i śpiew, zapoznanie z mapą Polski

1. Posłuchaj piosenki pt. „Jestem Polakiem”, powtarzaj refren naśladując ruch: kół lokomotywy; (autor: Justyna Tomańska, kompozytor: Mariusz Totoszk)

-Powtarzaj za Rodzicem słowa piosenki. Naucz się dwóch pierwszych zwrotek.

Ref: Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty

I. Ciuchcia na dworcu czeka
Dziś wszystkie dzieci pojadą nią by poznać kraj
Ciuchcia pomknie daleko i przygód wiele
Na pewno w drodze spotka nas.

II. Pierwsze jest Zakopane miejsce wspaniałe
Gdzie góry i górale są
Kraków to miasto stare w nim piękny Wawel
Obok Wawelu mieszkał smok.

III. Teraz to już Warszawa to ważna sprawa
Bo tu stolica Polski jest
Wisła, Pałac Kultury, Królewski Zamek
I wiele innych pięknych miejsc

IV. Toruń z daleka pachnie, bo słodki zapach
Pierników kusi mocno nas
Podróż skończymy w Gdańsku
Skąd szarym morzem

2. Popatrz na mapę Polski i wskaż miejsca, które zwiedzały dzieci z piosenki:

3. Przypomnij sobie znaczenie kolorów na mapie: Zielony to niziny, żółty- wyżyny, czerwony, brązowy- góry, niebieski- wody.

4. Zabawa ruchowa -Orły. Naśladuj lot orła , na sygnał Rodzica np. klaśnięcie w dłonie, zatrzymaj się, wyciągnij wyprostowane ręce w bok i skieruj głowę w tę samą stronę co orzeł na godle (w prawo). Rodzic może wskazać kierunek stając tyłem do dziecka.

5. Narysuj, w który z regionów Polski chciałbyś pojechać na wycieczkę. Możesz również wkleić na karteczkę widokówkę i dorysować dalsze elementy krajobrazu. Będzie nam bardzo miło jeśli rodzice przyślą zdjęcia Waszych prac.

Jeśli dzisiejsze zabawy Ci się podobały narysuj na swojej pracy flagę Polski.

Zadania proponowane na dziś przez Misiową Mamę:

1.
Posłuchajcie legendy i odpowiedzcie na pytania:
Dawno, dawno temu żyli trzej bracia: Lech, Czech i Rus. Było im dobrze razem, ale pewnego dnia postanowili znaleźć nowe miejsca i tam wybudować domki. Zabrali swoje rodziny i wyruszyli w drogę. Postanowili się rozdzielić, aby żyć dalej jako sąsiedzi. Rus znalazł miejsce, gdzie było dużo gór i lasów. Spodobało mu się i tam został. Czecha zachwyciła szeroka rzeka – tam postanowił tam zamieszkać.
A Lech? – zapytacie. Cóż, on rozglądał się, bo chciał znaleźć wyjątkowe miejsce. Nagle zobaczył pięknego orła, który siedział w gnieździe na wysokim dębie. – Tu zostaniemy! – powiedział Lech. – Miejsce, gdzie mieszka taki ptak, musi być wspaniałe! Nam też będzie tu dobrze. Naszym godłem zostanie biały orzeł na czerwonym tle. I tak się stało, a kraj Lecha został nazwany Polską.

O czym opowiada legenda?
Czego szukali trzej bracia?
W legendzie była mowa o naszym godle państwowym – czy wiesz jak wygląda godło Polski?

2. Zabawa “Orzeł”
Jesteś orłem 🙂 Poruszaj się po pokoju naśladując tego pięknego ptaka. Mamusia/tatuś będzie klaskać w dłonie, a ty naśladuj lot orła zgodnie z wyklaskiwanym rytmem: szybko lub wolno. Kiedy mamusia klaska wolno orzeł lata nisko (pochyl się), kiedy klaszcze szybko orzeł lata wysoko (biegaj na palcach).

3. Mamusia/tatuś pobawi się z Tobą w zabawę, którą znały jeszcze Wasze prababcie: “Sroczka”Zapytaj rodziców o ich ulubione zabawy z dzieciństwa 😉

Sroczka kaszkę warzyła (mieszamy w rączce dziecka palcem jak w miseczce),
Dzieci swoje karmiła,
Temu dała na łyżeczce (dotykamy pierwszego paluszka dziecka, można go także złapać lub delikatnie zagiąć),
Temu dała na miseczce (drugi paluszek),
Temu dała na spodeczku (trzeci paluszek),
Temu dała w garnuszeczku (czwarty paluszek),
A dla tego nic nie miała (piaty paluszek).
Frrrr! Po więcej poleciała (naśladujemy rękami ruch skrzydeł ptaka).